Wiklinowe meble

Wiklinowe meble
Produkty wykonane z wikliny to miłe urozmaicenie wnętrza. W dzisiejszym świecie ze wszystkich stron otaczają nas wyroby z tworzyw sztucznych (takich jak plastik, czy metal), dlatego naturalne surowce (takie wiklina lub rattan) są jak najbardziej mile widziane. Jeśli już kupujemy meble wiklinowe, czy rattanowe to ustawimy je w ogrodzie lub na tarasie, gdzie wśród zieleni wyglądają niezwykle efektownie.

Tak naprawdę jest to jednak duża strata, ponieważ tego typu meble mogą być pięknym urozmaiceniem każdego wnętrza – nie muszą oczywiście stanowić jedynego wyposażenia salonu, czy pokoju dziecięcego, ciekawie bowiem wyglądają w zestawach z meblami drewnianymi oraz tapicerowanymi (najlepiej tkaniną o jednolitym kolorze). Dobrym pomysłem jest również łączenie produktów wykonanych z wikliny ze szkłem – daje to efekt niezwykle interesujący (na rynku meblarskim można znaleźć np. wiklinowe stoliki ze szklanymi blatami).
Wyroby z wikliny to prawdziwe dzieła sztuki. Oprócz tradycyjnych koszyków, pojawiają się tu również: komody, krzesła, fotele, stoły, regały, różnego typu szafki (wiszące oraz stojące), sofy, a także kosze na bieliznę, czy drewno. Każdy z wymienionych wyżej produktów jest jedyny w swoim rodzaju, a to dlatego, że wyroby z wikliny to rękodzieła.
Warto wspomnieć, że meble wiklinowe wyplatane w Polsce są wykonywane wyłącznie z materiałów krajowych, a do produkcji mebli z naturalnych surowców wykorzystywany jest również: rattan (drewno trzcinowe), słoma oraz bambus.
Wiklinowe meble charakteryzują przede wszystkim prostotą formy i dokładnością wykonania (od prostoty odchodzą jednak wiklinowe dekoracje, które często mają nietypowe i ekstrawaganckie kształty). Mają też jednolity, naturalny kolor, choć w sklepach pojawiają się też kolorowe meble wiklinowe (głównie białe). Co ciekawe, ostatnio na rynku coraz częściej można spotkać wiklinowe mebelki do pokoi dziecięcych, np. maleńkie taborety lub stolik z zestawem małych krzesełek. Ciekawym pomysłem są również wiklinowe pojemniki na zabawki, np. w kształcie rybek, kotków lub łodzi.
Nie warto się jednak oszukiwać – produkty wiklinowe są dość drogą inwestycją. Dzieje się tak dlatego, że są to przedmioty ręcznie wyplatane (a takie produkty są wysoko cenione), jednocześnie płaci się krocie za naturalny materiał.