Stoły, ławy i krzesła

Stoły, ławy i krzesła
Stół to bardzo ważny element wyposażenia mieszkania. Można znaleźć go zarówno w kuchni, jak i w salonie (a także w innych pomieszczeniach). Przy stole zjadamy posiłki, rozmawiamy – spędzamy czas wspólnie z najbliższymi.

Stół pełni niezwykle ważną rolę, a mianowicie jest pretekstem, aby rodzina mogła spędzić wspólnie kilka chwil.
Najważniejsza zasada, jakiej należy przestrzegać podczas zakupu rodzinnego stołu, mówi o tym, że każdy z domowników musi się przy nim zmieścić – tak więc najważniejszy jest odpowiedni rozmiar. Stół powinien mieć takie wymiary, aby każdy członek rodziny mógł swobodnie przy nim usiąść i zjeść posiłek – najlepiej jeśli przy stole znajdzie się jeszcze co najmniej jedno dodatkowe wolne miejsce, na wypadek przybycia gości.
Kształt stołu powinien być dopasowany do aranżacji danego wnętrza, a także do wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Najbardziej popularne kształty stołów to: prostokąt, kwadrat i koło. Jednakże w mieszkaniach, gdzie króluje nowoczesność, można znaleźć stoły o nietypowych kształtach, przywodzących na myśl np. kałużę, rozgwiazdę lub żabę. Oryginalność stołu może również dotyczyć jego kolorystyki. Tradycyjne stoły są czarne, brązowe lub białe, jednak w pomieszczeniach, gdzie dominują wyraziste barwy zdarza się, że stół jest jednocześnie elementem dekoracyjnym – na blacie może znajdować się mozaika kolorów (idealnie współgrających z otoczeniem), grafika lub konkretny napis.
Uzupełnieniem każdego stołu są krzesła. Ważne, żeby ich forma, kolor i kształt pasowały do stylu stołu. Aby uniknąć sytuacji, kiedy stół kompletnie nie pasuje do krzeseł (i odwrotnie), najlepiej jest zdecydować się na zakup całego kompletu.
Krzesła mogą mieć różną formę. Najciekawsze propozycje do właściwie projekty artystyczne. Metalowe krzesło w kształcie bluszczu albo plastikowe krzesło przypominające kapsułę kosmiczną? To tylko niektóre z nietypowych propozycji. Jeśli zdecydujemy się na zakup krzeseł specjalnie zaprojektowanych dla nas, warto pamiętać, żeby zaznaczyć, iż dany mebel powinien nie tylko cieszyć oko, ale również być wygodny i funkcjonalny – jest to bardzo ważne, ponieważ projektanci bardzo często o tym zapominają.